דופמין:

נוירוטרנסמיטר ממשפחת הקטכול-אמינים הכוללת: דופמין, נוראפינפרין ואפינפרין. אחד הנוירוטרנסמיטר הכי ידועים חשובים ונפוצים. מערכות שלמות במוח שהם דופינרגיות. והם מעורבים בתפקודים חשובים רבים כמו : בקרת תנועה, למידה, חיזוק חיובי התמכרות לסמים קשב ועוד.

יש מסלולים עצביים – שהם יוצאים מגוף התא הם שולחים מסרים ל3 מערכות   ( הדופמין מפעיל אותם) :

  1. המזו – קורטיקלית – נימצא בטגמנטום הגחוני ומעצבבים את הקורטקס הפרה פרונטאלי. ומפשיעה על זיכרון לטווח קצר, תכנון אסטרטגיות. כל התקשורת מבוססת על דופמין. לדוגמא: כשאנחנו מתכננים דברים יש תקשורת בין טגנגטום הגחוני לאונה הפורנטלית
  2. המזו לימבית –( גופי התא מצויים באזור הטגמנטום הגחוני). מעצבבים את האמיגדלה היפוקמפוס וגרעין האוקמבנס (=מרכז העונג). משפיעים על מערכת התגמול ( מזון סקס כל פעולה מהנה ) ולהפך גורמים להתמכרות. משפיעים על מערכת התגמול – תגמול הכוונה למשהו שאתה עושה ואתה רוצה לעשות אותו עוד. בגרעין האקומבנס אנחנו מרגישים את ההנאה.
  3. מערכת הניגרו סטריאטלית –( ניגרו – שחור סטריאטלית – גרעין עצבי שמהווה חלק מהגרעינים הבאזלים שאחרים על תנועה, ובקרת תנועה.)מעצבבים את הגרעינים הבאזלים. החומר השחור מעביר לסרטיאטום ע"י הפרשה של דופמין.

פסיכופרמקולוגיה – דופמין

נוירוטרנסמיטר הם מעברים את המידע בצורה כימית. נתמקד נוירוטרנסמיטר מסוימים כי הרבה חלקים עובדים על אותו נוירוטרנסמיטר. לדופמין יש השפעות על מחלות. מערכת עצבים דופינרגי – קבוצה של נוירונים שמתקשרים ע"י הפרשה של דופמין קוראים להם נוירוטרנסמיטר דופינרגי. יש דופמין שמתחזות לתרופות.תהליך הבליעה של הנוירוטרנסמיטר ( reuptake ) –בעברית בליעה מחדש היא החזרה של נוירוטרנסמיטר שהופרשו למרחב הסינפטי לנוירון הפרה סינפטי שהפריש אותם. הבליעה מחדש מתבצעת ע"י נשאtansporter . שהוא חלבון שאוסף את מולקולות הנוירוטרנסמיטר ומחזיר אותם לנוירון הפרה סינפטי. אך, אם כל הזמן תהיה העברה של נוירוטרנסמיטר אנחנו כל הזמן נפעל לכן יש את reuptake  הוא מחזיר אותו חזרה לנוירון הפרה סינפטי. אם אני רוצה להגביר את התקשורת בנהיים, יותר דופמין יישאר במרווח הסינפטי והוא מגביר את התקשורת בנהיים. למשל אשתה קולה. (בקולה יש חומר אגוניסט של אדרנלין.) ישנם נוירוטרנסמיטר שמסולקים מהמרחב הסינפטי ע"י פירוקם במרווח הסינפטי עצמו, תהליך זה נקרא פירוק אנזימטי. ( אנזים – הוא חומר שאחראי על תהליך פירוק והרכבה כימי מסוים).

ארואיין ומורפיום – אגוניסטים לדופמין מעורר ועושה דה פולריזציה ואז נכנס נתרן( או יון חיובי ). – ברגע שלוקחים אותם הנוירוטרנסמיטר לא עובר לנוירון הפוסט סינפטי. נחוש תחושה של עוררות אופוריה. ( הם עוברים ולא חוזרים חזרה ) תעלות תלויות נוירוטרנסמיטר – פותחות תעלות

דופאמין